بیمارستان خاتم‌الانبیاء(ص) دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود به دستگاه C-ARM مجهز شد

5.jpg

دکتر محمدحسین حسنی معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان از تحویل و راه‌اندازی دستگاه C-ARM ساخت یک شرکت ایرانی در بیمارستان خاتم‌الانبیاء(ص) شاهرود خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود بیمارستان خاتم الانبیاء(ص) دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود مجهز به دستگاه C-ARM شد که انشاءالله با تجهیز بیمارستان خاتم الانبیاء(ص) دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود به دستگاه C_ARM، انجام بسیاری از اعمال پیچیده ارتوپدی و جراحی های مغز و اعصاب در اين بيمارستان امکان پذير خواهد شد.

🔹محمدحسین حسنی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا در شاهرود از تحویل و راه‌اندازی دستگاه C-ARM ساخت یک شرکت ایرانی در بیمارستان خاتم الانبیاء(ص) شاهرود خبر داد و اظهار کرد: در جلسه‌ای با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع، مسئولان اتاق عمل و قسمت تصویربرداری و تجهیزات پزشکی بیمارستان خاتم‌الانبیا(ص) دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود و مسئول یک شرکت ایرانی، دستگاه C-ARM راه‌اندازی و طرز کار آن آموزش داده شد.

🔹وی درباره کاربرد این دستگاه بیان کرد: دستگاه C-ARM که نام آن از بازوی C شکل آن نشئت گرفته شده است، اغلب برای انجام مطالعات و تست‌هایی که حداکثر انعطاف‌پذیری و سازگاری را از نظر پوزیشن‌دهی نیاز داشته باشد ازجمله مطالعات آنژیوگرافی، مطالعات درمانی (قراردادن استنت در عروق، بایوپسی پروستات و آمبولیزاسیون) مطالعات قلبی و ارتوپدی و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد.

🔹معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان در مورد نحوه کار دستگاه C-ARM توضیح داد: این سیستم از یک ژنراتور(منبع اشعه ایکس) و یک تقویت‌کننده تصویر یا دتکتور فلت پنل تشکیل شده و بازوی C شکل آن به سایر اجزای دستگاه متصل است و اجازه حرکت افقی، عمودی و در اطراف محورها را می‌دهد، به این ترتیب اشعه ایکس قابلیت عبورکردن را از هر زاویه‌ای از بدن بیمار دارد.

🔹حسنی افزود: دستگاه C-ARM علاوه‌بر توانایی‌های رادیوگرافی برای تصویربرداری در حین عمل جراحی استفاده می‌شود. این سیستم تصاویر X-RAY را به‌صورت بلادرنگ(Real time) با قدرت تفکیک بسیار بالا تولید می‌کند و به این ترتیب به پزشک این امکان را می‌دهد که با مشاهده پروسه عمل جراحی به‌سرعت اصلاحات لازم را انجام دهد.

🔹عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود در مورد محل استفاده از این دستگاه در بیمارستان عنوان کرد: دستگاه C-ARM در موارد متعددی در بیمارستان‌ها و اتاق‌های عمل ازجمله در عمل‌های جراحی ارتوپدی (گذاشتن پیچ و پلاک، چک‌کردن محل صحیح قرارگرفتن پروتز)، در عمل‌های جراحی مغز و اعصاب (گذاشتن پروتز در ستون فقرات و گردن)، در عمل‌های جراحی یورولوژی (در عمل‌های جراحی PCNL برای دسترسی به محل سنگ)، کارگذاری پیس میکر قلبی، در موارد مفقودشدن گاز خط‌دار، ابزار جراحی و نیدل، در عمل جراحی خارج‌سازی جسم خارجی و ... قابل استفاده است.

🔹وی خاطرنشان کرد: بیمارستان خاتم‌الانبیا(ص) شاهرود، بیمارستان ۱۰۰ تختخوابی آموزشی-درمانی متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود است که دارای خدمات انواع ویزیت متخصص (کلینیک) مانند داخلی، جراحی، پوست، چشم، مغز و اعصاب، زنان، اطفال، ارتوپدی، روانپزشکی، قلب، اورولوژی، گوش و حلق و بینی و ... و خدمات پاراکلینیک مانند آزمایشگاه، فیزیوتراپی، رادیولوژی، سونوگرافی، ناباروری، آندوسکوپی، کولونوسکوپی، سنگ‌شکن، داروخانه، سی‌تی و ام‌آرآی، اورژانس، نوار عصب و عضله و ... است.

✨امکان‌پذیرشدن انجام بسیاری از اعمال پیچیده ارتوپدی و جراحی‌های مغز و اعصاب

🔹معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان اضافه کرد: با تجهیز این بیمارستان به دستگاه C-ARM بسیاری از اعمال پیچیده ارتوپدی و جراحی‌های مغز و اعصاب در این بیمارستان امکان‌پذیر شد و در این زمینه‌های درمانی، بار سایر مراکز درمانی شهرستان و استان قابل کاهش است.

🔹حسنی ادامه داد: در این بیمارستان که دارای بخش‌های درمانگاهی مانند گوش و حلق و بینی (ENT)، اطفال، اورژانس، پزشک عمومی، بیماران دیالیزی، پوست، جراحی عمومی، چشم، داخلی، نورولوژی، زنان و زایمان، فوق تخصصی غدد، فیزیوتراپی، آی‌سی‌یو ۱۰ تخت و سی‌سی‌یو ۱۰ تخت نیز است، تعرفه دولتی برای خدمات درمانی ارائه می‌شود و تمام بیمه‌های پایه و تکمیلی نیز پوشش داده می‌شود، به شکلی که اگر کسی بیمه تکمیلی داشته باشد، نیاز نیست برای دریافت خدمات هیچ هزینه‌ای پرداخت کند.


🔗 لینک خبر در خبرگزاری آنا


🔗 لینک خبر در خبرگزاری ایسکانیوز

 

🔗 لینک خبر در خبرگزاری ایرنا

🔗 لینک خبر در خبرگزاری بسیج
 

🔗 لینک خبر در سایت معاونت علوم پزشکی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی

  • چهارشنبه 05 شهريور 1399
یزدان پناهی

رئیس حوزه ریاست و روابط عمومي دانشگاه

0 نظر

چهارشنبه 13 اسفند 1399 . 20:48 .